YAZAR

Uli Hoeness iş başında: Julian Nagelsmann

Uli Hoeness iş başında: Julian Nagelsmann
Avatar

Julian Nagelsmann‘ı kıskanıyor insan; 25 yaşında Almanya’nın en genç teknik direktörü. Geleceğinin daha şimdiden çok parlak olduğu yazılıp çiziliyor.”

 

 

2011 yılında Türkiye’ye gelir gelmez aslında antrenörlük yolunda ilerlemek istedim. Uğur Meleke ile bunun oluruna baktık, olacak gibi değildi. Bu arada Uğur Meleke’nin de Amerika’da kaldığı yıllarda bir yere kadar bu yolda ilerlemiş olduğunu (antrenörlük lisansı var) ve hatta okul takımı çalıştırdığını duyunca şaşırmıştım. Öyle içimde bir yerlerde gizli bir Mourinho taşıdığıma dair inancım yoktu elbette. Hayatımı idame ettirecek kadar para kazanabileceğim ortamı yaratmak, olabilecek en alt seviyede bir takım çalıştırmak dahi bana yetecekti o dönemlerde.

Herhangi bir mesleğin diplomasına ulaşmanın bu kadar zor olmasını bugün dahi anlamakta zorluk çekiyorum. Zorluk derecesi bir yana, Mourinho olsan dahi 10 yılı aşacak bir süre gerekiyor diplomayı eline alman için. Öyle bir sistem ile inşa edilmiş ki futbolcular dışında buraya el atan olmaması için çaba sarf edilmiş adeta. Çok da işe yaramayan C lisansını almanız dahi Türkiye’de yıllar sürüyor. Oysa Almanya’da 210 saatlik ders sonucu C’yi almaya hak kazanıyorsunuz. (Ben de maalesef C için Almanya’ya gideceğim) Üstelik bu ülkede bunu daha da zorlaştıran ismin Ersun Yanal olması da enteresan çünkü geçmişinde 10 yıl profesyonel futbol oynamamış insanların teknik direktör olması çok daha çetin ve zorlu yolları içeriyor.

Julian Nagelsmann

Julian Nagelsmann‘ı kıskanıyor insan; 25 yaşında Almanya’nın en genç teknik direktörü. Geleceğinin daha şimdiden çok parlak olduğu yazılıp çiziliyor.

Üstelik nasıl ki Tuchel sakatlıklardan dolayı futbola ara verip yeniden futbol oynamaya karar verdiğinde Rangnick onu teknik direktörlüğe yönelttiyse, o da aynı şekilde bu genç adamın futbolu bırakıp teknik direktör olması yönünde tavsiye veriyor. Nagelsmann 20 yaşında sakatlıklardan dolayı futbolu bırakıp teknik direktörlük için çabalamaya başlıyor. “Rakip analizi” konusundaki becerisi Tuchel’in dikkatini çekince yükselişi başlıyor; Hoffenheim’ın başarılı antrenörü Markus Gisdol’un yardımcısı, bakın kimin radarına giriyor daha sonra.

Uli Hoeness bir yandan cezasını çekerken diğer yandan Bayern Münih’in altyapısında çalışıyor. Böylesine kudretli bir başkan sabah hapishanede 5’de kalkıp 8’de iş yerinde olup da gerçekten Bayern’in altyapısında çalışabilir mi yoksa her şey “devlet çalışırken görsün beni” midir?

Çalışıyor… Altyapıyı yeniden organize ediyor. Rezerve takımı yeniden üçüncü lige geldi. U takımlarının antrenörleri değişti. Sportif direktör Matthias Sammer’in asistanı Schumann ile beraber her şeyi yeniden organize ediyor. O sabah işe gelip kulübün kantininde yemeğini yiyor ve kimsenin işine de karışmıyor. İşte bu altyapı çalışmalarında da geleceğin antrenörü olarak görülen 25 yaşındaki genç Julian Nagelsmann’ı da U17 takımı için ikna ettiği söyleniyor.  Şu an Hoffenheim’da Markus Gisdol’un yardımcısı olan bu başarılı teknik direktör ile ilk konuşmayı yapmış ve büyük ihtimalle anlaşma sağlamış durumda. Her ne kadar Hoffenheim, devam eden sözleşmesine güvenerek başarılı antrenörü bırakmak istemiyor olsa da..

Günter Netzer, Bayern’de çalışmanın kendisine iyi geldiğini anlatıyor. 35 yıl boyunca Bayern Münih’in sözü en çok geçen ve en kudretli ismi olan adam nasıl ki eline küreği alıp yeşil çimlerin üzerindeki karları temizlemekten imtina etmemişse, bugün de altyapıda çalışmaktan gocunmuyor. Görevinin dışına çıkmıyor. Öte yandan 2016 Mart’ında tam olarak özgürlüğüne kavuşacak ve hemen herkes onun yeniden başkan seçileceğini düşünüyor. Mr. Bayern Münih’in yeni planları olduğundan da bahsediyorlar.

Facebook Yorumları

Yorum Yaz

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Diğer YAZAR İçerikleri

Copyright © 2015 Asirtma.com